Santuokos nutraukimas
Santuokos nutraukimas prasideda nuo sutuoktinių sprendimo, kaip jie norėtų užbaigti savo santuoką. Tai apima įvairius klausimus, pavyzdžiui: ar sutinkate dėl bendro turto padalijimo sąlygų ir galimų kompensacijų vienas kitam? Jei turite nepilnametį vaiką, ar jau apsisprendėte, su kuo jis turėtų gyventi ir kokia alimentų suma turėtų būti mokama jo išlaikymui?
Jei Jums su sutuoktiniu pavyksta taikiai susitarti dėl šių klausimų, galima inicijuoti santuokos nutraukimą bendru sutarimu. Tai yra paprasčiausias ir pigiausias būdas nutraukti santuoką. Vis dėlto, jei susitarti nepavyksta, tuomet tenka inicijuoti skyrybų procesą teisme dėl vieno iš sutuoktinio kaltės ginčo būdu.
Toliau apie kiekvieną iš procesų atskirai.
Santuokos nutraukimo atvejų lentelė
Paslauga | Sąlygos | Trukmė | Kaina |
Santuokos nutraukimas bendru sutarimu teisme. Dažniausias atvejis Lietuvoje. |
arba
| ~1 mėn. Viskas vyksta nuotoliu, į teismą vykti nereikia | 344–394 € |
Santuokos nutraukimas bendru sutarimu per notarą |
| ~1-3 mėn. Reikalingas fizinis dalyvavimas notarų biure | Vid. 400 – 1000 Eur. Priklauso nuo turimo turto. |
Santuokos nutraukimas ginčo tvarka teisme | Vyksta ginčas dėl:
| 6-12 mėn. Reikalingas advokatas | Vid. 700–2000 Eur. Priklauso nuo sudėtingumo, posedžių skaičiaus. |
Paslauga Sąlygos
arba
Trukmė Kaina |
Paslauga Sąlygos
Trukmė Kaina |
Paslauga Sąlygos
Trukmė Kaina |
Santuokos nutraukimas bendru sutarimu
- nuo santuokos sudarymo yra praėję daugiau nei 1 metai;
- abu sutuoktiniai yra sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių (mes parengiame);
- abu sutuoktiniai yra visiškai veiksnūs šioje srityje.
Mums paruošus sutartį dėl santuokos nutraukimo teisinių pasekmių bei surinkus reikiamas pažymas (nekilnojamojo turto registro bei Regitros pažyma), dokumentus pateikiame patvirtinti teismui (jei turite nepilnamečių vaikų) arba notarui (jei neturite nepilnamečių vaikų ir daugiau kaip 1 metus gyvenate atskirai).
Teismas sprendimą dėl santuokos nutraukimo priima per 30 dienų, o po teismo sprendimo santuoka laikoma nutraukta. Notaras sutartį patvirtina susitikimo su notaru metu gyvai atvykstant abiem sutuoktiniams arba nuotoliu, o santuoka laikoma nutraukta kitą darbo dieną po sutarties patvirtinimo.
Santuokos nutraukimas dėl kito sutuoktinio kaltės (ginčo būdu)
Jeigu vis dėlto nepavyksta nutraukti santuokos taikiai, tokiu atveju tenka kreiptis į teismą su civiliniu ieškiniu. Tačiau dar prieš ieškinio parengimą yra būtina inicijuoti mediacijos procesą. Mediatoriai pasirūpina visu mediacijos procesu. Jeigu per 15 darbo dienų gausime sutikimą iš sutuoktinio dėl mediacijos vykdymo, pravesime visą mediacijos procesą. Jeigu sutikimo negausime, tuomet padėsime rengti ieškinį į teismą dėl santuokos nutraukimo.
Svarbu pažymėti, kad mes labai siūlome pasinaudoti mūsų atskira paslauga – pateikti pasiūlymą sutuoktiniui dėl skyrybų sąlygų. Tai yra pigus ir didžiulią naudą abiem sutuoktiniams galintis atnešti sprendimas. Pasiūlyme dėl santuokos nutraukimo sąlygų nurodome savo reikalavimus ir kompromisus kitam sutuoktiniui bei nurodome terminą, per kurį lauksime atsakymo. Tuo pačiu vedame derybas ir bandome pasiekti taikų susitarimą, geriausiomis sąlygomis. Tik tuomet, jei šis sprendimas nepasiteisina, padėsime inicijuoti privalomas procedūras pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.
Ieškinio rengimo procese vienas iš sutuoktinių gali reikalauti nutraukti santuoką dėl kito sutuoktinio kaltės. Sutuoktinis pripažįstamas kaltu dėl santuokos iširimo, jeigu jis iš esmės pažeidė savo kaip sutuoktinio pareigas, numatytas įstatyme, ir dėl to bendras sutuoktinių gyvenimas tapo negalimas. Yra preziumuojama, kad santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, jeigu jis yra nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą arba yra neištikimas, arba žiauriai elgiasi su kitu sutuoktiniu ar šeimos nariais, arba paliko šeimą ir daugiau kaip vienerius metus visiškai ja nesirūpina.
Sutuoktiniui, kuriam pareikštas ieškinys dėl santuokos nutraukimo dėl jo kaltės, gali prieštarauti ir nurodyti faktų, patvirtinančių, kad santuoka iširo dėl ieškovo kaltės.
Vis dėlto, kaip rodo mūsų praktika, teismas dažniausiai atsižvelgdamas į bylos aplinkybes pripažįsta, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Pripažinus, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, atsiranda tos pačios pasekmės, kaip ir nutraukus santuoką sutuoktinių bendru sutikimu.
Kiek laiko užtrunka visas procesas?
Skyrybų proceso trukmė priklauso nuo Jūsų sprendimo, kaip norėsite nutraukti santuoką. Jeigu pasirinksite santuoką nutraukti bendru sutarimu, mes visus skyrybų dokumentus parengsime per 1-3 d.d., surinksime visas pažymas, ir paruošime jas išsiųntimui į teismą. Teismas sprendimą dėl santuokos nutraukimo priima per 30 dienų.
Jeigu santuokos taikiai nutraukti nepavyks, vyks teismo procesas, kuris gali trukti nuo 3 mėn. iki 1 metų. Teismo posėdžio metu vyksta sutuoktinių ginčas, o pačių posėdžių gali būti bent keli ir tai yra iš tiesų ilgas ir brangus procesas (pralaimėjusi pusė visuomet privalo atlyginti ir laimėjusios pusės patirtas bylinėjimosi išlaidas).
Kas nutinka su sutuoktinių pavardėmis?
Santuokos nutraukimas gyvenantiems užsienyje
Gyvenimas užsienyje neturėtų tapti kliūtimi norint oficialiai nutraukti santuoką Lietuvoje. Šį procesą galima įgyvendinti sklandžiai, net jei vienas ar abu sutuoktiniai yra išvykę. Svarbiausia – žinoti proceso ypatumus ir kreiptis į patyrusius šeimos teisės specialistus.
Ar galima nutraukti santuoką Lietuvoje, jei gyvenate užsienyje?
Taip, santuoką nutraukti Lietuvos Respublikoje galima net ir tuo atveju, jei vienas ar abu sutuoktiniai gyvena užsienio valstybėje. Lietuvos teismai turi jurisdikciją nagrinėti tokias bylas, jei yra bent viena iš įstatymuose numatytų sąlygų, pavyzdžiui:
- Abiejų sutuoktinių paskutinė bendra nuolatinė gyvenamoji vieta buvo Lietuvoje ir vienas iš jų tebegyvena Lietuvoje.
- Atsakovas (kitas sutuoktinis) gyvena Lietuvoje.
- Pareiškėjas (jūs) yra Lietuvos Respublikos pilietis ir tam tikrą laiką gyveno Lietuvoje prieš pateikdamas prašymą.
- Abu sutuoktiniai yra Lietuvos Respublikos piliečiai.
- Kitais tarptautinėse sutartyse ar Europos Sąjungos reglamentuose numatytais atvejais.
Kiekviena situacija yra individuali, todėl rekomenduojame pasikonsultuoti su teisininku, kuris įvertins jūsų aplinkybes ir nustatys, ar byla gali būti nagrinėjama Lietuvoje. Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl siūlome pasikalbėti pateikiant užklausą.
Santuokos nutraukimas dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės
Pagal Civilinį kodeksą, santuoka gali būti nutraukta, jei ji faktiškai iširo dėl vieno sutuoktinio kaltės. Sutuoktinio kaltė – tai esminis santuokinių pareigų pažeidimas, dėl kurio bendras gyvenimas tapo negalimas. Priežastys, kurios gali būti pripažintos kaltais veiksmais, yra įvairios:
- Neištikimybė: Tai viena dažniausių priežasčių, kai įrodoma, kad sutuoktinis turėjo intymių santykių su kitu asmeniu.
- Žiaurus elgesys: Fizinis ar psichologinis smurtas prieš sutuoktinį ar kitus šeimos narius.
- Šeimos palikimas: Kai sutuoktinis be pateisinamos priežasties palieka šeimą ir ja nesirūpina ilgiau nei metus.
- Piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais, azartiniais lošimais: Jei tai daro nepakeliamą žalą šeimos gyvenimui.
- Kiti veiksmai: Bet koks kitas elgesys, kuris laikomas esminiu santuokinių pareigų pažeidimu ir dėl kurio bendras gyvenimas tampa neįmanomas.
Taip pat įstatymas numato prezumpciją, kad santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, jei jis yra nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą.
Santuokos nutraukimo sąlygos
Norint oficialiai nutraukti santuoką Lietuvoje, nepriklausomai nuo pasirinkto būdo, turi būti tenkinamos tam tikros teisinės sąlygos. Šios sąlygos užtikrina, kad procesas vyktų sklandžiai ir būtų apsaugoti visų šalių, ypač nepilnamečių vaikų, interesai. Susipažinimas su pagrindinėmis sąlygomis padės geriau suprasti santuokos nutraukimo procesą.
Bendrosios santuokos nutraukimo sąlygos
Prieš pradedant santuokos nutraukimo procedūrą, svarbu įsitikinti, kad yra šios bendrosios sąlygos:
- Egzistuojanti ir galiojanti santuoka: Nutraukti galima tik teisėtai sudarytą ir galiojančią santuoką. Jei kyla abejonių dėl santuokos galiojimo, pirmiausia gali tekti spręsti santuokos pripažinimo negaliojančia klausimą.
- Lietuvos teismų jurisdikcija: Byla dėl santuokos nutraukimo turi priklausyti Lietuvos Respublikos teismų kompetencijai. Tai ypač aktualu, jei vienas ar abu sutuoktiniai gyvena užsienyje arba yra užsienio piliečiai.
- Santuokos iširimas: Dažniausiai santuoka nutraukiama, kai ji yra faktiškai iširusi. Tai reiškia, kad sutuoktiniai nebegyvena kartu, nebeveda bendro ūkio ir neketina ateityje kartu gyventi kaip šeima. Priklausomai nuo skyrybų būdo, šią aplinkybę gali reikėti įrodinėti.
Specialiosios sąlygos pagal santuokos nutraukimo būdą
Be bendrųjų sąlygų, kiekvienas santuokos nutraukimo būdas turi ir specifinių reikalavimų:
- Sutuoktinių bendru sutarimu:
- Abiejų sutuoktinių valia: Svarbiausia sąlyga – abiejų sutuoktinių laisva valia ir sutikimas nutraukti santuoką.
- Sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių: Būtina parengti ir teismui pateikti sutartį, kurioje aptariamas nepilnamečių vaikų išlaikymas bei gyvenamoji vieta, bendro turto padalijimas ir, jei reikia, vienas kito išlaikymas.
- Vieno sutuoktinio prašymu:
- Įstatyme numatyti pagrindai: Santuoka gali būti nutraukta vieno sutuoktinio prašymu esant tam tikroms aplinkybėms, pavyzdžiui, jei sutuoktiniai gyvena skyrium (separacija) ilgiau nei vienerius metus, vienas sutuoktinis teismo sprendimu pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje, dingusiu be žinios ar yra ribotai veiksnus dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ar narkotikais.
- Dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės:
- Kaltės įrodymas: Reikia įrodyti, kad santuoka iširo dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltų veiksmų (pvz., neištikimybės, smurto, šeimos nepriežiūros). Tai yra sudėtingiausias ir daugiausiai įrodinėjimo reikalaujantis procesas.
Sutarimas dėl santuokos nutraukimo pasekmių
Nepriklausomai nuo to, ar santuoka nutraukiama bendru sutarimu, ar dėl kitų priežasčių, itin svarbu pasiekti sutarimą dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Tai apima klausimus, susijusius su vaikų gyvenamąja vieta, išlaikymu, bendravimo tvarka, taip pat turto padalijimu. Net jei kreipiamasi dėl santuokos nutraukimo dėl kaltės, sutuoktiniai gali sudaryti taikos sutartį dėl pasekmių, kas pagreitina procesą.
Kodėl verta rinktis „nekartu.lt“ pagalbą?
Kreipdamiesi į mūsų šeimos teisės specialistus, jūs:
- Mus vertina klientai: turime 500+ tikrų atsiliepimų Google Reviews platformoje su geriausiu 5/5 žvaigždučių įvertinimu.
- Kiekvienais metais padedame virš 1.000 klientų, todėl geriausiai žinome visas galima situacijas ir sprendimo būdus.
- Specializacija tik šeimos teisėje: mes koncentruojamės išskirtinai tik į šeimos teisės sritį, todėl puikiai išmanome visas su santuokos nutraukimu, turto padalijimu ar vaikų išlaikymo klausimais susijusias subtilybes ir naujausią teismų praktiką.
- Fiksuota, aiški bei skaidri kaina: visuomet iš anksto nurodome kainą, kuri nekinta nepriklausomai nuo jokių aplinkybių.
- Konfidencialumas: užtikriname visišką jūsų asmeninės informacijos ir bylos detalių konfidencialumą.
Nuolatos norime būti geresni ir suteiktį geresnią patirtį klientui. Todėl mums klientų nuomonė ir patirtis yra pati svarbiausia. Klientai visuomet gali įvertintį mūsų darbą tiek viešai, tiek anonimiškai.
Santuokos nutraukimas bendru sutarimu - palyginimas
Santuokos nutraukimas ginčo tvarka
- Ieškinio parengimas ir atstovavimas teisme kainuoja nuo 500 Eur
- Įprastai, procesas trunka apie 1 metus laiko, patiriamas nereikalingas stresas
- Vienas sutuoktinis vidutiniškai patiria po 1-1,5 tūkst. Eur išlaidų
- Bylinėjimosi išlaidos atlyginamos tik tuo atveju, jei yra įrodoma kito sutuoktinio kaltė, tai pasitaiko itin retai
- Būtinas mediacijos procesas, kuris kainuoja papildomai laiko ir kaštų

- Pateiksime vieną kainą, į kurią viskas įskaičiuota. JOKIŲ paslėptų mokesčių
- Neribotos, nemokamos konsultacijos viso proceso metu
- Surenkame už Jus visas reikalingas pažymas (Regitros, Nekilnojamojo turto, t.t.)
- Visi dokumentai pasirašomi per elektroninę sistemą (nebūtina turėti mobilaus el. parašo)
- Aktyviai bendraujame su teismu / notaru, domimės Jūsų byla, informuojame apie priimtą sprendimą
- Dokumentai ruošiami su naujausių technologijų pagalba, išvengiant žmogiškų klaidų
- Sutaupysite laiko, nes visas procesas vyks sklandžiai ir be Jūsų pastangų
- Jokių tarpininkų, viskuo rūpinsis mūsų komanda (neteikiame tarpininkavimo paslaugų ir neperduodame klientų kitiems teisininkams)
Kiti paslaugų teikėjai
- Kainos nėra fiksuotos, dažnai proceso eigoje atsiranda paslėptų mokesčių
- Interneto svetainėje nurodyta daug kartų mažesnė kaina nei yra pasiūloma pokalbio metu
- Visas reikalingas pateikti pažymas gali tekti susirinkti patiems arba susimokėti papildomai
- Dokumentus reikės spausdintis, susitikti su sutuoktiniu ir pasirašyti fiziniais parašais
- Reikia patiems bendrauti su Jūsų bylą nagrinėjančiu atsakingu asmeniu
- Dokumentai ruošiami rankiniu būdu, todėl dažnai gali pasitaikyti klaidų ir užtrukti ženkliai ilgiau
- Dažnai siūlomos tarpininkavimo paslaugos, tad dokumentus Jums ruoš visai kiti teisininkai
DUK - Santuokos nutraukimas
Kiek laiko trunka nutraukti santuoką?
Proceso trukmė priklauso nuo skyrybų būdo: bendru sutarimu – greičiau, dažniausiai keli mėnesiai. Jei kyla ginčų dėl kaltės, turto ar vaikų, procesas gali užtrukti metus ar ilgiau.
Ar būtinas abiejų sutuoktinių sutikimas?
Ne visada. Abiejų sutikimas reikalingas nutraukiant santuoką bendru sutarimu. Tačiau santuoką galima nutraukti ir vieno sutuoktinio prašymu (pvz., po metų gyvenimo skyrium) arba dėl kito sutuoktinio kaltės, net jei jis nesutinka skirtis.
Ar galiu skirtis, jei sutuoktinis gyvena užsienyje?
Taip, santuoką galima nutraukti Lietuvoje, net jei vienas ar abu sutuoktiniai gyvena užsienyje. Svarbu nustatyti Lietuvos teismų jurisdikciją.
Ar būtinas advokatas?
Ne, santuokos nutraukimo bendru sutarimu proceso metu advokatas nėra reikalingas. Jei kyla ginčas tarp sutuoktinių, tuomet advokatas yra būtinas.
Kokie dokumentai reikalingi santuokos nutraukimui?
Pagrindiniai dokumentai: asmens tapatybės dokumentai, santuokos liudijimas, vaikų gimimo liudijimai (jei turite vaikų). Priklausomai nuo skyrybų būdo, reikės sutarties dėl pasekmių, įrodymų apie kito sutuoktinio kaltę ar kitų dokumentų.
Kiek kainuoja santuokos nutraukimas?
Kaina priklauso nuo bylos sudėtingumo: ar skyrybos vyksta bendru sutarimu, ar ginčo tvarka. Susideda iš žyminio mokesčio teismui ir išlaidų teisinei pagalbai. Mūsų kainos yra nurodytos šiame puslapyje.
Ar po skyrybų galiu pasilikti sutuoktinio pavardę?
Taip, nutraukus santuoką, turite teisę pasilikti santuokinę pavardę arba susigrąžinti iki santuokos turėtą pavardę.
Kas nutinka su bendru turtu po skyrybų?
Bendras sutuoktinių turtas dalijamas lygiomis dalimis, nebent susitariama kitaip arba teismas nustato kitokias dalis (pvz., atsižvelgdamas į vaikų interesus ar kitas aplinkybes).
Kaip nustatoma, su kuriuo iš tėvų gyvens vaikai?
Tėvai gali susitarti dėl vaiko gyvenamosios vietos. Nesutarus, sprendžia teismas, atsižvelgdamas į vaiko interesus, jo norą (jei gali jį išreikšti), tėvų galimybes ir kitas aplinkybes.
SKYRYBOS INTERNETU
Ypač svarbu šiandieną, todėl visas skyrybų procesas vyksta nuotoliniu, elektroninių būdu. Tai yra Jums nereikia niekur fiziškai vykti - viskas jūsų patogumui.
SANTUOKOS NUTRAUKIMAS
Santuokos nutraukimas prasideda nuo sutuoktinių sprendimo, kaip jie norėtų užbaigti savo santuoką. Tai apima įvairius klausimus.
SKYRYBŲ BENDRU SUTARIMU
Santuokos nutraukimas bendru sutarimu yra pats paprasčiausias ir pigiausias būdas pabaigti santuoką. Mes padėsime proceso metu ir viskuo pasirūpinsime.