#1 pasirinkimas Lietuvoje

#1 pasirinkimas Lietuvoje

Kokį turtą būtina pasidalinti santuokos nutraukimo metu?

Santuokos nutraukimo metu būtina pasidalinti visą turtą, įgytą po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu, t.y.:

  • Nekilnojamąjį turtą
  • Kilnojamąjį turtą (ir transporto priemones)
  • Akcijas, vertybinius popierius
  • Visas pinigines lėšas – banko sąskaitose esančias pinigines lėšas, faktiškai valdomas pinigines lėšas, sukauptas lėšas (pensijų kaupimo, bet kokios rūšies draudimo ir (ar) kt. fonduose, indėliai ir kt.), taip pat gautinas pinigines lėšas
  • Turtines teises
  • Namų apyvokos daiktus
  • Kitą turtą, pavyzdžiui, ūkininko ūkį.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip yra geriausia pasidalinti santuokos metu įgytą turtą?

Yra trys būdai, kaip galima pasidalinti santuokos metu įgytą turtą:

1. Dalintis tam tikromis dalimis – pagal bendrą taisyklę, turtas turėtų būti dalijamas lygiomis dalimis, tačiau įstatymas nedraudžia pasidalinti turtą ir kitomis dalimis (pvz. 2/5 dalys turto lieka vienam sutuoktiniui ir 3/5 dalys lieka kitam sutuoktiniui).

2. Turtas gali likti tik vienam iš sutuoktinių, o kitas gali pareikalauti jam priklausančios kompensacijos (pavyzdžiui, pusę to turto vertės).

3. Turtas gali likti vienam iš sutuoktinių, o kitas gali nereikalauti kompensacijos.

Pagal bendrą taisyklę, santuokos metu įgytas turtas yra dalijamas lygiomis dalimis, t. y. kiekvienam sutuoktiniui skiriama po 1/2 dalis turto. Tačiau tam tikrais atvejais nuo šios taisyklės galima nukrypti. Sutuoktiniai dalindamiesi turtą turi teisę jį palikti vienam iš sutuoktinių, o kitam išmokėti kompensaciją arba pasidalinti turtą kitomis dalimis.

Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas nustato, kad asmenine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas turtas, kuris sutuoktiniui buvo dovanotas ar jo paveldėtas po santuokos sudarymo, jeigu dovanojimo sutartyje ar testamente nėra nurodyta, kad turtas perduodamas bendrajai jungtinei sutuoktinių nuosavybei. Tad turtas, kuris buvo paveldėtas ar dovanotas net ir santuokos metu, santuokos nutraukimo byloje nebus dalinamas.

Pagal bendrą taisyklę, sutuoktinių iki santuokos įgytas turtas yra jų asmeninė nuosavybė ir santuokos nutraukimo metu nėra dalinamas. Tačiau yra šios taisyklės išimčių. Lietuvos teismų praktika numato, kad turtas, kuris yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė, gali tam tikrais atvejais būti teismo pripažintas sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe. Tam reikia nustatyti šias tris sąlygas:

1. Turtas turi būti iš esmės pagerintas (atliktas kapitalinis remontas, rekonstrukcija, pertvarkymas ir kita);
2. Turtas iš esmės pagerintas turi būti santuokos metu;
3. Turtas iš esmės turi būti pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis, kito sutuoktinio lėšomis ar darbu.

Nustačius šių trijų sąlygų visumą, išskirtiniais atvejais sutuoktinis galėtų pretenduoti ir į iki santuokos sudarymo kito sutuoktinio įgytą turtą.

Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas įtvirtina sutuoktinių bendro turto lygių dalių principą, kuris reiškia, kad turtas sutuoktiniams padalijamas lygiomis dalimis, t. y. kiekvienam sutuoktiniui skiriama po 1/2 dalis turto. Tačiau šis principas nėra absoliutus ir nuo jo galima nukrypti. Nusprendę nukrypti nuo šio principo ir turtą (pavyzdžiui, bednrą namą) padalinti ne lygiomis dalimis, o kad jis atitektų tik vienam iš sutuoktinių, kitas sutuoktinis turi teisę į kompensaciją.

Automobiliai, įgyti santuokos metu taip pat yra bendroji jungtinė nuosavybė, nepriklausomai nuo to, kurio iš sutuoktinio vardu yra registruoti, todėl santuokos nutraukimo byloje sutuoktiniai gali savo nuožiūra nuspręsti dėl jų likimo. Atsižvelgiant į tai, kad automobilis nėra dalus daiktas, jis negali būti dalinamas tam tikromis dalimis, todėl turi likti vienam iš sutuoktinių.

Santuokos nutraukimas sutuoktinių turtinėms teisėms teisines pasekmes sukelia nuo santuokos nutraukimo bylos iškėlimo. Tai reiškia, kad nuo bylos iškėlimo teisme dienos sutuoktiniams nėra taikomas įstatymo nustatytas turto režimas, t.y. įgytas turtas nelaikomas bendrąja jungtine nuosavybe.

Iki santuokos įgytas turtą yra kiekvieno iš sutuoktinių asmeninė nuosavybė, tačiau ši nuostata nėra absoliuti. Jeigu į asmeninį turtą yra investuojamos kito sutuoktinio asmeninės lėšos, galima formuoti tokius reikalavimus:

1. Jeigu turtas buvo iš esmės pagerintas, galima prašyti, kad asmeninis turtas, įgytas iki santuokos, būtų pripažintas bendrąja jungtine nuosavybe, arba

2. Už atliktus turto pagerinimus galima prašyti kompensacijos.

Reikia nepamiršti, kad santuokos metu įgytos lėšos yra bendroji jungtinė nuosavybė, todėl reikia įvertinti, ar investuotos lėšos tikrai yra asmeninė nuosavybė.

Santuokos metu sukauptos santaupos taip pat laikoma bendrąja jungtine nuosavybe, todėl santuokos nutraukimo metu jas galima pasidalinti. Vis dėlto sutuoktiniai dažniausiai yra linkę pasilikti prie tų lėšų, kurios yra pas kiekvieną atskirai sąskaitose, t.y. tų lėšų nedalina.

Santuokos nutraukimas bendru sutarimu - palyginimas

Santuokos nutraukimas ginčo tvarka

Abu sutuoktiniai samdosi teisininkus, kurie parengia ieškinį dėl santuokos nutraukimo, vyksta bylinėjimasis
nekartu logo
Viską padarysime už Jus

Kiti paslaugų teikėjai

Teks daug ką padaryti patiems

Klientų atsiliepimai (500+)

KLIENTAI KALBA APIE MUS

Nuolatos norime būti geresni ir suteiktį geresnią patirtį klientui. Todėl mums klientų nuomonė ir patirtis yra pati svarbiausia. Klientai visuomet gali įvertintį mūsų darbą tiek viešai, tiek anonimiškai.

SKYRYBOS INTERNETU

Ypač svarbu šiandieną, todėl visas skyrybų procesas vyksta nuotoliniu, elektroninių būdu. Tai yra Jums nereikia niekur fiziškai vykti - viskas jūsų patogumui.

SANTUOKOS NUTRAUKIMAS

Santuokos nutraukimas prasideda nuo sutuoktinių sprendimo, kaip jie norėtų užbaigti savo santuoką. Tai apima įvairius klausimus.

SKYRYBŲ BENDRU SUTARIMU

Santuokos nutraukimas bendru sutarimu yra pats paprasčiausias ir pigiausias būdas pabaigti santuoką. Mes padėsime proceso metu ir viskuo pasirūpinsime.

Turite klausimų? Kreipkitės!

Skyrybų procesas