#1 pasirinkimas Lietuvoje

#1 pasirinkimas Lietuvoje

Skyrybos vieno sutuoktinio prašymu

Santuokos nutraukimas yra jautrus gyvenimo etapas, o situacija dar labiau komplikuojasi, kai sprendimą skirtis priima tik viena pusė, kai nėra sutarimo. Vis dėlto, net ir nesant abipusio sutarimo, Lietuvos teisė numato galimybę inicijuoti skyrybas. Skyrybos vieno sutuoktinio prašymu yra teisinis kelias nutraukti santuoką, kai bendras gyvenimas tapo neįmanomas arba egzistuoja kitos įstatyme numatytos svarbios priežastys, net jei antroji pusė tam nepritaria. Šis procesas reikalauja specifinių teisinių žinių ir kruopštaus dokumentų parengimo, todėl mūsų nekartu.lt komanda yra pasirengusi suteikti profesionalią pagalbą.

Ar galima nutraukti santuoką be kito sutuoktinio sutikimo?

Taip, Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas numato tokią galimybę. Tai vadinama santuokos nutraukimu vieno sutuoktinio prašymu. Skirtingai nei skyrybos bendru sutarimu, kur reikalingas abiejų šalių noras ir susitarimas dėl pasekmių, šiuo atveju procesą gali inicijuoti viena šalis, jei yra bent viena iš įstatyme (CK 3.55 str.) įtvirtintų sąlygų:  

  1. Sutuoktiniai gyvena skyrium (separacija) daugiau nei vienerius metus. Tai reiškia, kad sutuoktiniai nebegyvena santuokinio gyvenimo, netvarko bendro ūkio ir neketina to daryti ateityje.
  2. Vienas sutuoktinis teismo sprendimu pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje po santuokos sudarymo.  
  3. Vienas sutuoktinis teismo sprendimu pripažintas nežinia kur esančiu.  
  4. Vienas sutuoktinis atlieka laisvės atėmimo bausmę ilgiau nei vienerius metus už netyčinį nusikaltimą.  


Esant bent vienam iš šių pagrindų,
santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu tampa įmanomas, net jei kita pusė nesutinka ar vengia dalyvauti procese.

Kaip vyksta santuokos nutraukimas be kito sutuoktinio sutikimo?

Skyrybos vienam nesutinkant yra sudėtingesnis procesas nei skyrybos bendru sutarimu ir paprastai vyksta teisme, nagrinėjant bylą supaprastinto proceso tvarka (CK 3.57 str.), tačiau jei kyla ginčų dėl kaltės ar kitų klausimų, procesas gali pereiti į ginčo teiseną. Procesą galima suskirstyti į kelis pagrindinius etapus:


1. Prašymo parengimas ir pateikimas teismui

Pirmasis žingsnis – profesionalus prašymo parengimas. Šiame dokumente turi būti aiškiai nurodytas teisinis pagrindas, kuriuo remiantis prašoma nutraukti santuoką (viena iš CK 3.55 str. sąlygų), pateikiami tai pagrindžiantys įrodymai. Taip pat prašyme turi būti išdėstyti siūlymai dėl svarbių klausimų: nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos, išlaikymo (alimentų), bendravimo tvarkos, santuokinio turto padalijimo ir, jei reikia, sutuoktinio išlaikymo (CK 3.59 str.).


2. Teismo procesas

Prašymas paduodamas vieno iš sutuoktinių gyvenamosios vietos apylinkės teismui (CK 3.55 str. 1 d.). Teismas priima prašymą ir informuoja kitą sutuoktinį (atsakovą). Atsakovas turi teisę pateikti atsiliepimą, kuriame gali sutikti su prašymu arba pareikšti prieštaravimus, pavyzdžiui, teigti, kad santuoka iširo dėl prašymą padavusio sutuoktinio kaltės (CK 3.57 str. 4 d.). Jei kyla ginčas dėl kaltės, byla gali būti nagrinėjama kaip santuokos nutraukimas dėl kito sutuoktinio kaltės. Teismas nagrinėja pateiktus įrodymus ir šalių argumentus.

3. Klausimų sprendimas

Teismas, nutraukdamas santuoką, privalo išspręsti visus su santuokos nutraukimu susijusius klausimus:

  • Nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nustatymas su vienu iš tėvų.
  • Išlaikymo (alimentų) priteisimas vaikams.
  • Bendravimo tvarkos su skyrium gyvenančiu tėvu (motina) nustatymas.
  • Bendrai įgyto turto padalijimas (jei turto yra).
  • Sutuoktinio išlaikymo klausimas (jei yra pagrindas).

Teismas sprendimus priima vadovaudamasis vaikų interesų prioritetu ir kitais Civiliniame kodekse įtvirtintais principais.

 

4. Teismo Sprendimas

Išnagrinėjęs bylą, teismas priima sprendimą nutraukti santuoką (arba atmesti prašymą, jei nėra pagrindo). Sprendime patvirtinamos arba nustatomos visos santuokos nutraukimo pasekmės. Santuoka laikoma nutraukta nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos (CK 3.66 str.). Apie įsiteisėjusį sprendimą teismas praneša civilinės metrikacijos įstaigai. 

Reikalingi dokumentai skyryboms be sutikimo

Inicijuojant santuokos nutraukimą, kai skyrybos vyksta vienam nesutinkant, paprastai reikalingi šie pagrindiniai dokumentai:

  • Prašymas teismui nutraukti santuoką.
  • Santuokos liudijimo originalas arba kopija (jei neturite, padėsime gauti).
  • Jūsų asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija.
  • Vaikų gimimo liudijimų kopijos (jei turite nepilnamečių vaikų).
  • Dokumentai, įrodantys skyrybų pagrindą (pvz., teismo sprendimas dėl sutuoktinio pripažinimo neveiksniu, pažyma apie laisvės atėmimo bausmės atlikimą, įrodymai apie gyvenimą skyrium ilgiau nei metus).
  • Informacija apie turimą turtą ir pajamas (reikalinga turto padalijimui ir išlaikymo klausimams spręsti).
  • Kiti dokumentai, priklausomai nuo konkrečios situacijos.

Mūsų komanda padeda ne tik parengti, bet ir surinkti visus jūsų bylai reikalingus dokumentus, kad procesas būtų kuo paprastesnis.

Kiek trunka santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu?

Santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu paprastai trunka ilgiau nei skyrybos bendru sutarimu. Proceso trukmė priklauso nuo kelių veiksnių: bylos sudėtingumo, kito sutuoktinio pozicijos (ar jis dalyvauja procese, ar teikia prieštaravimus). Realistiškai procesas gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki vienerių metų ar ilgiau, ypač jei sprendžiami sudėtingi turto ar vaikų globos klausimai.

Kiek kainuoja skyrybos vieno sutuoktinio prašymu?

Šio tipo skyrybos yra sudėtingesnės, todėl ir kaina paprastai būna didesnė nei skiriantis bendru sutarimu. Į išlaidas įeina:

  • Žyminis mokestis teismui.
  • Teisinių paslaugų kaina (dokumentų rengimas, konsultacijos, atstovavimas teisme, jei reikalinga).


Įvertinus jūsų situaciją, pateikiame
aiškią ir skaidrią kainodarą be paslėptų mokesčių. Tikslią skyrybos vieno sutuoktinio prašymu paslaugų kainą aptarsime konsultacijos metu, įvertinę jūsų situacijos sudėtingumą.

Vaikų globa ir turto padalijimas – ką svarbu žinoti?

Tai du jautriausi klausimai skiriantis. Net ir esant skyryboms vienam nesutinkant, teismas privalo šiuos klausimus išspręsti vadovaudamasis įstatymais ir šalių interesais.

  • Vaikų klausimai: Teismas visada vadovaujasi prioritetiniu vaiko interesų principu. Nustatoma vaiko gyvenamoji vieta (dažniausiai su vienu iš tėvų), priteisiamas išlaikymas (alimentai) ir nustatoma bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu (motina) tvarka. Svarbu pateikti argumentus ir įrodymus, kodėl siūloma tvarka geriausiai atitinka vaiko poreikius.

  • Turto padalijimas: Santuokos metu įgytas turtas laikomas bendrąja jungtine nuosavybe ir dalijamas lygiomis dalimis, nebent sutuoktiniai yra sudarę vedybų sutartį arba teismas nustato kitokias dalis dėl svarbių priežasčių (pvz., vieno sutuoktinio indėlis į turtą buvo akivaizdžiai didesnis, atsižvelgiama į vaikų interesus). Svarbu tinkamai įvertinti visą dalintiną turtą.

Pradėkite skyrybų procesą su mūsų patikima pagalba

Jei svarstote apie santuokos nutraukimą vieno sutuoktinio prašymu arba jums reikalingos skyrybos vienam nesutinkant, nedvejodami kreipkitės į mus. Mūsų nekartu.lt patyrę šeimos teisės teisininkai padės įvertinti jūsų situaciją, paaiškins teisinius niuansus ir galimybes. Mes specializuojamės santuokos nutraukimo bylose, todėl užtikrinsime, kad visi dokumentai būtų paruošti atsakingai ir profesionaliai, maksimaliai ginant jūsų interesus.

Kas paruoš jūsų dokumentus?

Suprantame, kad skyrybos vieno sutuoktinio prašymu yra atsakingas žingsnis. Jūsų dokumentus rengs patyrę teisininkai, turintys daugiau nei 10 metų praktinės patirties šeimos teisės bylose. Mūsų komanda nuolat gilina žinias, seka teismų praktiką ir užtikrina aukščiausios kokybės paslaugas bei jūsų interesų apsaugą viso proceso metu. Mes padedame net ir sudėtingiausiose situacijose.

Klientų atsiliepimai (400+)

Nuolatos norime būti geresni ir suteiktį geresnią patirtį klientui. Todėl mums klientų nuomonė ir patirtis yra pati svarbiausia. Klientai visuomet gali įvertintį mūsų darbą tiek viešai, tiek anonimiškai.

Santuokos nutraukimas bendru sutarimu - palyginimas
Santuokos nutraukimas ginčo tvarka
Abu sutuoktiniai samdosi teisininkus, kurie parengia ieškinį dėl santuokos nutraukimo, vyksta bylinėjimasis
nekartu logo
Viską padarysime už Jus
Kiti paslaugų teikėjai
Teks daug ką padaryti patiems

DUK - Santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu

Ar galiu pateikti skyrybų prašymą vienas, jei sutuoktinis nesutinka?

Taip, galite inicijuoti skyrybas vienašališkai, net jei sutuoktinis nesutinka. Tam turi būti bent vienas įstatyme (CK 3.55 str.) numatytas pagrindas, pavyzdžiui, gyvenimas skyrium ilgiau nei metus ar kito sutuoktinio kaltė dėl santuokos iširimo (CK 3.60 str.).

Net jei sutuoktinis nedalyvauja ar vengia teismo proceso, skyrybos vis tiek galimos. Svarbu užtikrinti, kad jis būtų tinkamai informuotas apie bylą. Teismas gali priimti sprendimą už akių arba tęsti procesą be vengiančios šalies dalyvavimo, remdamasis pateiktais įrodymais.

Skyrybos be abipusio sutarimo trunka ilgiau nei taikus procesas. Trukmė priklauso nuo bylos sudėtingumo, teismų apkrovos ir šalių pozicijų. Procesas gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki metų ar ilgiau, ypač jei sprendžiami sudėtingi turto ar vaikų klausimai.

Taip, teismas, nutraukdamas santuoką, visada išsprendžia nepilnamečių vaikų išlaikymo (alimentų) klausimą. Taip pat galite prašyti priteisti išlaikymą sau, jei esate reikalingas paramos ir yra tam įstatyminis pagrindas (pvz., kito sutuoktinio kaltė, jūsų nedarbingumas). 

Skyrybos be kito sutuoktinio sutikimo kainuoja brangiau nei bendru sutarimu. Ginčo proceso išlaidas sudaro žyminis mokestis teismui ir dokumentų rengimas, atstovavimas teisme. Kaina priklauso nuo bylos sudėtingumo, tačiau mūsų pokalbio metu ir po jūsų situacijos įvertinimo visuomet pateiksime aiškią ir iš anksto fiksuotą kainą.

SKYRYBOS INTERNETU

Ypač svarbu šiandieną, todėl visas skyrybų procesas vyksta nuotoliniu, elektroninių būdu. Tai yra Jums nereikia niekur fiziškai vykti - viskas jūsų patogumui.

SANTUOKOS NUTRAUKIMAS

Santuokos nutraukimas prasideda nuo sutuoktinių sprendimo, kaip jie norėtų užbaigti savo santuoką. Tai apima įvairius klausimus.

SKYRYBŲ BENDRU SUTARIMU

Santuokos nutraukimas bendru sutarimu yra pats paprasčiausias ir pigiausias būdas pabaigti santuoką. Mes padėsime proceso metu ir viskuo pasirūpinsime.

Turite klausimų? Kreipkitės!
Skyrybų procesas